වර්ෂ 2018 ක්වූ ඔක්තෝබර් 24 වැනිදා බදාදා




දඟදාස නික්ම ගියේය
හිරු උලෙළට බොලිවුඩ් තරු එති
යාපනය අන්තර්ජාතික චිත්‍රපට උලෙළේ හොඳම චිත්‍රපටය බංගලාදේශයේ ‘කෝමලා රොකට්’
ජන කරළියෙන් නාට්‍ය ත්‍රිත්වයක්
ගින්නෙන් උපන් සීතල ඇමරිකාවේ 'HOUSE FULL' අතිශය උණුසුම් ප්‍රතිචාර මැද
සිනමා සක්විති 14 වැනි ගුණානුස්මරණය
යාපනය සිනමා උලෙළ එන බ්‍රහස්පතින්දා යාව ජීව සම්මානය වී. වාමදේවන්ට
ගාමිණි සමරා ලේ බිඳක් දන්දෙමු
සනත් ගුණතිලක රංග විමර්ශනය 21 එළිදකී
රාජ්‍ය ළමා නාට්‍ය උලෙළ 20 ඇරඹෙයි
විශ්වවිද්‍යාලයකින් එන ප්‍රථම වෘත්තාන්ත චිත්‍රපටය
නිහාල්, ටෙනී, චන්දන 15 වැනිදා මොරටුවේදී උපහාර ලබති
සරසවිය ඇරයුමෙන් මොනරාගල ආ කලාකරුවෝ
‘ඝරසරප’ට ඉහළ ප්‍රතිචාර
නිළි රැජණ රංගප්‍රාප්තියේ ස්වර්ණ ජයන්තිය
ඝරසරප මංගල දර්ශනය දා
සෝමවීර තෙමස් සැමරුමට අපි තවමත් සංසාරේ උත්සවය 28 දා
ගයාන්-චතුරිකා එක්ව එකම රෑනේ කුරුල්ලෝ තනති
මාලිනී ෆොන්සේකා අභිනන්දන උලෙළ 22 දා B M I C H හිදී
ඩිනාරා පුංචිහේවා තිරයට හඳුන්වා දෙන සජිත අනුත්තර ප්‍රධාන චරිතය මවන ප්‍රසන්නගේ ගාඩි ඔක්තෝබර් 5 වැඩ ඇරැඹේ
මිණිගං දෑලක ජීවන අන්දරය
8 වන සාක් සිනමා උලෙළේ හොඳම චිත්‍රපටය බංග්ලාදේශයට

8 වන සාක් සිනමා උලෙළේ හොඳම චිත්‍රපටය බංග්ලාදේශයට

අධ්‍යක්ෂණය ප්‍රසන්න ජයකොඩිට

28 දවස් දෙකක් ඇතුළත වාර්තාවක්

සාක් කලාපීය රටවල් අතර පවත්වනු ලබන සිනමා උලෙළ සහ සම්මාන පිරිනැමීම පසුගිය දින පැවැත්විණි. ඒ ජාතික චිත්‍රපට සංස්ථා පරිශ්‍රයේ තරංගනී සිනමා ශාලාවේදීය. ප්‍රධාන ආරාධිත අමුත්තා ලෙස සහභාගී වූයේ උසස් අධ්‍යාපන හා සංස්කෘතික අමාත්‍ය විජයදාස රාජපක්ෂ, ජාතික චිත්‍රපට සංස්ථාවේ සභාපති සිතේන්ද්‍ර සේනරත්න ඇතුළු ආරාධිතයන්ය. 8 වන වරටත් පවත්වනු ලැබූ සිනමා උලෙළ සඳහා මෙවර සාක් කලාපීය රටවල් 8 අතරින් රටවල් 6 ක් ඉදිරිපත් විය. ඇප්ඝනිස්ථානය, නේපාලය ඉදිරිපත් නොවීම කැපී පෙනුණි. ඉදිරිපත් වූ රටවල් 6 අතරින් සිනමාපට 26 ක් උලෙළට ඉදිරිපත් කර තිබුණි. ඒ දීර්ඝ චිත්‍රපට අංශය හා කෙටි චිත්‍රපට අංශය සඳහාය. ඉදිරිපත් කළ චිත්‍රපට 26 අතරින් ජූරියේ සම්මාන 12 ක් මෙවරද පිරිනමන ලදී. ජූරි සභිකයන් ලෙස කටයුතු කළේ පිලිපීනයේ AMABLE TIKOY AGUILUZ, දකුණු කොරියාවේ HAN SUNHEE, ඉතාලියේ PAOLO BERTOLIN  යන රටවල් නිියෝජනය කළ සිනමාවේදීන්ය. මෙවර සම්මාන උලෙළේ සම්මාන හිමි වූ අයුරුයි මේ.

ජූරියේ සම්මාන පිරිනැමීම:

1. ඉන්දියාවේ සිතිජ් චිත්‍රපටය වෙනුවෙන් මනෝජ් කාදම්

2. ශ්‍රී ලංකාවේ බහුචිතවාදියා - මාලක දේශප්‍රිය

3. හොඳම සංගීතය - හල්දා චිත්‍රපටය - බංග්ලා දේශය - තකීර් අහමඩ් සහ පින්තෝ ගෝස් - සන්සිදා මහමුඩ් නන්දිතා

4. හොඳම ශබ්ද පරිපාලනය - ශ්‍රී ලංකාව - සශික රුවන් මාරසිංහ - බහුචිතවාදියෝ

5. හොඳම සංස්කරණය - හල්දා චිත්‍රපටය - අමිත් දෙබ්නාත් - බංග්ලා දේශය

6. හොඳම කැමරාකරණය - ඉනාමුල් අයික් සොයෙල් -බංග්ලා දේශය - හල්දා චිත්‍රපටය

7. හොඳම තිර රචනය - ඉන්දියාව පූර්ණා චිත්‍රපටය - ප්‍රශාන් පාණ්ඩේ සහ ශ්‍රෙයා දේව් වර්මා

8. හොඳම කෙටි චිත්‍රපටය - ඉන්දියාව - ජී - කුන්ජිලා මසිලමනී

9. හොඳම නිළිය - ෂිතිජ් චිත්‍රපටය - වෛෂ්නාවී ටාන්ඩේ - ඉන්දියාව

10. හොඳම නළුවා - 28 - ශ්‍රීලංකාව - මහේන්ද්‍ර පෙරේරා

11. හොඳම අධ්‍යක්ෂණය - 28 - ශ්‍රී ලංකාව - ප්‍රසන්න ජයකොඩි

12. හොඳම චිත්‍රපටය - හල්දා චිත්‍රපටය - බංග්ලා දේශය මෙවර සම්මාන හිමි කර ගත් චිත්‍රපටයි

මෙවර සෙනසුරාදා පැවැත් වූ දෙරණ සිනමා උළෙලේ දී හොඳම අධ්‍යක්ෂණයට පාත්‍ර වූ ප්‍රසන්න ජයකොඩි ඉරිදා පැවැති සාක් සිනමා උලෙළේදී ද හොඳම අධ්‍යක්ෂණයට සම්මාන ද්විත්වයම දිනා ගැනීම විශේෂත්වයකි.